Активности



Изаберите кључну реч:

Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2011. годину
31.12.2012
Влада Републике Србије је донела 29. децембра 2012. Закључак (број 353-9612/2012) којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2011. годину.
Извештај о стању животне средине представља један од основних докумената из области заштите животне средине у Републици Србији и даје основни приказ стања животне средине у држави. Он се израђује на основу доступних података о стању животне средине и даје процену тренутног стања, али и препоруке и мере које треба спровести у наредном периоду у циљу побољшања стања. На овај начин Извештај о стању животне средине постаје важан алат у планирању политике заштите животне средине, као и показатељ потребе уградње принципа и начела заштите животне средине у развојне и стратешке документе других секторских политика, као што је индустрија, пољопривреда, енергетика и друге.
Web апликација за приказ података о квалитету вода у реалном времену
23.11.2012
Агенција за заштиту животне средине у оквиру својих редовних делатности спроводи и мониторинг квалитета воде водотока у мрежи Дневних извештајних станица. Обим врста и учесталост испитивања дефинисани су Уредбом о утврђивању годишњег програма мониторинга статуса вода за 2012. годину ("Сл. гласник РС", бр. 100/2012).
Резултати извршених физичко-хемијских анализа узорака воде су од 23.11.2012. доступни на страници Актуелни подаци Квалитета вода у реалном времену. Пеглед и преузимање података можете извршити овде.
Агенција за заштиту животне средине у Извештају о напретку
у процесу придруживања ЕУ
12.10.2012
Извештај Европске комисије о напретку Републике Србије у процесу придруживања Европској Унији и ове године експлицитно помиње Агенцију за заштиту животне средине у афирмативном контексту, наглашавајући притом недостатак средстава за спровођење неких од кључних активности:
"Агенција за заштиту животне средине (СЕПА) је одређена да води е-ПРТР базу података Србије као и да том базом управља. До данас око 60% од процењених 600 оператера који су обвезници извештавања користе овај систем. Иако је усклађеност са директивом о процени утицаја на животну средину у потпуности остварена, потребно је побољшати спровођење поготово процес консултовања јавности и квалитет дијалога са НВО. Могуће је известити о извесном напретку у погледу квалитета ваздуха. Закон којим се ратификује протокол о тешким металима као и закон који ратификује протокол о трајним органским загађивачима су донети у јануару и марту месецу 2012. Побољшани су капацитети за праћење контроле ваздуха пуштањем у рад националне калибрационе лабораторије за мониторинг ваздуха и лабораторије за анализу загађења ваздуха при СЕПА-и. Свеједно, СЕПА-ини капацитети и буџет намењени чак само делатностима везаним за праћење квалитета ваздуха су у великој мери недовољни."