Активности



Изаберите кључну реч:

Усвојен Извештај о стању животне средине у Републици Србији
01.11.2018
На Одбору за заштиту животне средине Народне скуштине Републике Србије на 16. седници одржаној 1. новембра 2018, представљен је и усвојен Извештај о стању животне средине у Републици Србији. Одбору су поред чланова, присуствовали представници Министарства за заштиту животне средине, као и представници Агенције за заштиту животне средине.
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић представио је Извештај, али и известио чланове Одбора о помацима и напретку који је остврен.
"У протеклих годину дана у Србији је остварен значајан напредак у области заштите животне средине и тај напредак је видљив и сада је у Извештају пред Вама. Постоје свакако могућности за даље унапређење, проблеми са којима се свакодневно срећемо, али је важно да су грађани Србије свесни значаја заштите животне средине и да заједничким снагама можемо много да постигнемо“, рекао је директор Филип Радовић и додао да на овај начин дајемо јасан сигнал Европској Унији да смо спремни на промене и изазове.
Радовић је закључио да само на овакав начин и инвеститорима потврђујемо да смо озбиљна земља, која је спремна да улаже у област заштите животне средине и да на тај начин можемо привући зелене инвестиције и отворити нова радна места.
Прекогранични мониторинг површинских вода - акцидент на реци Сави
15.10.2018
Водопривредни биланс на територији Србије карактерише неповољност интерног у односу на екстерни доток у таквом дисбалансу да транзитне воде чине 92% свих површинских вода које протичу нашом земљом. Ова карактеристика водног режима усложњава очување квалитативног статуса великих река које дотичу са суседних територија. Прошле недеље били смо сведоци медијских саопштења која су алармирала јавност. У питању је био хемијски акцидент у рафинерији нафте на обали Саве, на територији БиХ (Република Српска) узводно од државне границе са Србијом, који је према саопштењу медија проузроковао загађивање реке.

Правовременост и истинитост информисања надлежних органа и организација у оваквим ситуацијама је пресудна. Агенција за заштиту животне средине је у оквиру редовног мониторинга са дневних извештајних станица Нови Сад (Дунав), Јамена и Шабац (Сава) и Љубичевски мост (Велика Морава) објављивала податке о квалитету ових река на сајту у посебном билтену "Дневне извештајне станице". Сва испитивања показују да је квалитет воде непромењен односно да у реци Сави нема загађења изазваног нафтом.
Позитиван пример друштвене одговорности у Србији
Важна сарадња државе и приватног сектора
како би се створили бољи услови заштите животне средине
12.10.2018
У просторијама Агенције за заштиту животне средине данас је потписан Уговор о успостављању сарадње у области заштите ваздуха између CRH Србија из Поповца и Агенције за заштиту животне средине. Овим Уговором Агенција за заштиту животне средине добија на коришћење аутоматску мерну станицу за квалитет ваздуха, како би се на тај начин континуирано пратио квалитет ваздуха у насељеном месту Поповац.
"Ово представља позитиван пример како држава и приватни сектор могу заједничким снагама да побољшају стање у животној средини у Србији. Мониторинг ваздуха је врло важан, јер само уколико имамо јавне и транспарентне податке о квалитету ваздуха, можемо да утичемо на његово побољшање. Овим примером видимо да се ствари у Србији померају и да се створила позитивна клима у друштву. Друштвену одговорност у области заштите животне средине компаније не треба да посматрају као трошак, већ улагање у свој развој, како би створиле нове прилике и предност на тржишту и додатни потенцијал за даљи развој“, рекао је приликом потписивања Уговора директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић.
Директор Агенције Радовић је додао да искуства из света показују да су компаније које су усвојиле еколошке стандарде конкурентније на међународном тржишту у средњерочном и дугорочном смислу, будући да еколошки стандарди промовишу иновацију и модернизацију процеса и производа, и воде ка чистијим технологијама, као и да се употреба чистијих технологија може довести у везу с унапређењем ефикасности у погледу коришћења расположивих ресурса.
"Велике еколошке катастрофе су подстакле глобалну расправу о одговорности компанија и истакле потребу њиховог укључивања у процес решавања кључних питања у вези са заштитом животне средине. Овај Уговор је важан за нас као државу, јер је он корак напред у вредносном смислу и ја се надам да ће он подстаћи и друге компаније да следе овај пример“, закључио је Радовић.
Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2017. годину
05.10.2018
Влада Републике Србије је 4. октобра 2018. године донела Закључак којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2017. годину који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Извештај даје приказ стања животне средине у Републици Србији у 2017. години на бази доступних података, што представља индиректно увид у остварење циљева и мера политике заштите животне средине који су дефинисани стратешким и планским документима, као што су Национални програм заштите животне средине и Национална стратегија одрживог развоја. Због тога је Извештај истовремено и основ за процену стања у овој области у наредном периоду. Оцена стања животне средине за 2017. годину базирана је, као и претходних година, на индикаторском приказу, а према тематским целинама из Националне листе индикатора заштите животне средине.
Извештај можете преузети овде.
Нове прекршајне пријаве достављене Прекршајном суду у Београду
09.07.2018
Агенција за заштиту животне средине доставила је Прекршајном суду у Београду 1981 захтев за покретање прекршајног поступка против правних лица и предузетника који нису испунили своје обавезе извештавања за 2017. годину о увозу производа који након употребе постају посебни токови отпада.
У складу са Законом о управљању отпадом произвођачи и увозници гума, производа који садрже азбест, акумулатора и батерија, минералних или синтетичких уља или мазива, електричних и електронских производа и возила имају обавезу достављања података за увезене количине наведених производа које сами стављају на тржиште у Републици Србији или које сами користе као крајњи потрошачи. Рок за достављање података је 31. март текуће године за податке од претходне године. Према Закону о заштити животне средине, Агенција иницира покретање прекршајних поступака против обвезника извештавања, односно плаћања накнада, који нису доставили потребне податке, односно нису доставили потребне податке на прописан начин и у законском року, или су доставили нетачне податке.
С обзиром да су наведена правна лица и предузетници пропустили да доставе тражене податке, пред Прекршајним судом у Београду против њих је покренут прекршајни поступак у циљу прикупљања тражених података. Сврха наплате еколошке таксе јесте хармонизација европских стандарда, побољшање стања животне средине на територији наше земље као и финансирање зелених пројеката и подстицаја рециклажној индустрији.
Вода за пиће је основно људско право
30.05.2018
Генерална скупштина Уједињених нација је 2010. године усвојила резолуцију којом је право на чисту воду проглашено једним од основних људских права. Мањак воде и ширење неплодног тла на подручјима која су се до недавно користила за земљорадњу су појаве које су дуго присутне у Азији и Африци, а од скора и у Европи. Овим феноменом је у Европи најтеже погођена Јужна Шпанија, где се подручје безводног земљишта сваке године повећава у смеру севера за око километар квадратни.
Заоштравање околности у вези са водом довеле су до иницијативе за изменом законодавства у Европској унији које ће обавезати произвођаче да омогуће интернетски приступ информацијама о квалитету воде за пиће. Циљ је да се повећа поверење у квалитет воде из славине и допринесе смањењу пластичног отпада од употребе флаширане воде. Колико је у Србији водна регулатива у сагласности са овим измењеним условима? Више о томе можете видети ОВДЕ.
Проглашен ЕКО аутомобил 2018. године у Србији
27.03.2018
У настојању да се допринесе побољшању стања животне средине и очувању природних ресурса, агенција Метро Маркет у сарадњи са Привредном комором Србије, Агенцијом за заштиту животне средине, Агенцијом за безбедност саобраћаја и АМСС - Центром за моторна возила, покренула је акцију избора аутомобила са најбољим перформансама у односу на животну средину "ЕКО АУТО у Србији", која се, седму годину за редом, традиционално одржава у оквиру Међународног сајма аутомобила у Београду.
Ове године титула најзеленијег аута припала је Опеловом моделу "Crossland X". Изабран је по утврђеној методологији чији су кључни критеријуми: потрошња горива (30%), емисија штетних материја (30%), могућност рециклаже (20%), бука (10%), запремина мотора (5%) и снага мотора (5%).
Догађају је присуствовао и министар заштите животне средине, Горан Триван. Министар је истакао да је аутомобилска индустрија, као један од учесника нове технолошке револуције, постала и постаје један од најважнијих промотера заштите животне средине. О победнику је одлучивао стручни жири у саставу: мр Душан Стокић (Привредна комора Србије), Златко Митић (Метро Маркет), Филип Радовић (Агенција за заштиту животне средине), Милан Божић (АМСС - Центар за моторна возила), Небојша Ћулум (Агенција за енергетику) и Невена Ђукић (Енергетски портал).
Жири је доделио и два посебна признања за 2018. годину. Добитници су ЈКП Паркинг сервис за друштвено одговорно пословање на пољу заштите животне средине и Motogrini д.о.о. за допринос унапређењу електромобилности у Србији.