Активности



Изаберите кључну реч:

Позитиван пример друштвене одговорности у Србији
Важна сарадња државе и приватног сектора
како би се створили бољи услови заштите животне средине
12.10.2018
У просторијама Агенције за заштиту животне средине данас је потписан Уговор о успостављању сарадње у области заштите ваздуха између CRH Србија из Поповца и Агенције за заштиту животне средине. Овим Уговором Агенција за заштиту животне средине добија на коришћење аутоматску мерну станицу за квалитет ваздуха, како би се на тај начин континуирано пратио квалитет ваздуха у насељеном месту Поповац.
"Ово представља позитиван пример како држава и приватни сектор могу заједничким снагама да побољшају стање у животној средини у Србији. Мониторинг ваздуха је врло важан, јер само уколико имамо јавне и транспарентне податке о квалитету ваздуха, можемо да утичемо на његово побољшање. Овим примером видимо да се ствари у Србији померају и да се створила позитивна клима у друштву. Друштвену одговорност у области заштите животне средине компаније не треба да посматрају као трошак, већ улагање у свој развој, како би створиле нове прилике и предност на тржишту и додатни потенцијал за даљи развој“, рекао је приликом потписивања Уговора директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић.
Директор Агенције Радовић је додао да искуства из света показују да су компаније које су усвојиле еколошке стандарде конкурентније на међународном тржишту у средњерочном и дугорочном смислу, будући да еколошки стандарди промовишу иновацију и модернизацију процеса и производа, и воде ка чистијим технологијама, као и да се употреба чистијих технологија може довести у везу с унапређењем ефикасности у погледу коришћења расположивих ресурса.
"Велике еколошке катастрофе су подстакле глобалну расправу о одговорности компанија и истакле потребу њиховог укључивања у процес решавања кључних питања у вези са заштитом животне средине. Овај Уговор је важан за нас као државу, јер је он корак напред у вредносном смислу и ја се надам да ће он подстаћи и друге компаније да следе овај пример“, закључио је Радовић.
Посета студената Агенцији
23.05.2018
Студенти Високе школе струковних студија из Врања посетили су Агенцију за заштиту животне средине. Стручњаци Агенције су презентовали студентима делатности мониторинга, развоја индикатора и извештавања у области праћења квалитета ваздуха, квалитета вода и праћења полена у ваздуху.
Студентима је представљен рад калибрационе лабораторије и аутоматске станице за праћење квалитета ваздуха на Зеленом брду.
Министар заштите животне средине Триван и амбасадор Делегације ЕУ Фабрици посетили Националну лабораторију за анализу воде, ваздуха и земљишта
18.05.2018
Министар заштите животне средине Горан Триван и амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Сем Фабрици обишли су данас Националну лабораторију за анализу воде, ваздуха и земљишта Агенције за заштиту животне средине, предвођени домаћином директором Агенције Филипом Радовићем.
Филип Радовић је представио рад нове лабораторијске опреме високе технологије добијене донациојом ЕУ из Пројекта ИПА 2012 "Успостављање интегисаног система мониторинга животне средине у области квалитета воде и ваздуха". Уз коришћење постојећих капацитета Агенције омогућено је унапређење система мониторинга статуса вода у Србији, посебно са аспекта одређивања опасних и штетних материја које се испуштају у површинске воде.
Министар Триван се захвалио Европској унији на подршци и помоћи у активностима на унапређењу заштите животне средине. "Захваљујући добијеној вредној опреми Република Србије се кроз Агенцију за заштиту животне средине позиционирала као лидер квалитета података из области животне средине, али то је само почетак. У Србији, још увек, мониторинг и анализа стања животне средине нису на задовољавајућем нивоу. Потребна су већа улагања да он буде бољи као што је повећање броја мерних станица. Потребно је много више улагања у заштиту животне средине како би створили предуслове за веће инвестирање у екологију Морамо достићи нове технологије, нов начин рада, а пре свега, ново разумевање смисла и значаја животне средине", нагласио је министар.
Шеф Делегације Европске уније у Србији, Сем Фабрици, истакао је да је у оквиру овог пројекта Европска унија донирала близу 2 милиона еура за набавку уређаја за мониторинг квалитета вода и софтвер за квалитет ваздуха. "Извештај о напредку Србије у процесу отварања Поглавља 27 показује да Србија напредује у овој области, али да су потребна већа издвајања за заштиту животне средине јер је зелена економија будућност. Очекујемо да ће Србија допринети остваривању европских циљева чистије животне средине и бољег привредног раста, и у том смислу, Европска Унија ће и даље наставити да Србији пружа пуну помоћ и подршку", истакао је Сем Фабрици.
Сарадња Агенције и Општине Косјерић
30.01.2018
У Косјерићу је 29.1.2018. одржана трибина у циљу решавања проблема Општине са аспекта заштите животне средине. Трибини су присуствовали представници Агенције за заштиту животне средине, директор Филип Радовић и начелници Миленко Јовановић и Небојша Реџић, председник Општине Жарко Ђокић са сарадницима, представници невладине организације "Еколошки покрет Косјерић" као и становници Општине.
На трибини су изнети проблеми са којима се суочавају становници Косјерића, пре свега са аспекта квалитета ваздуха и затражена помоћ у његовом решавању. Директор Агенције, Филип Радовић је исказао пуно разумевање за наведене проблеме и нагласио да ће Агенција и убудуће бити на страни грађана како би им помогла да остваре право на здраву животну средину.