Изаберите кључну реч:

Информација о сајтовима који приказују
квалитет ваздуха у Републици Србији
24.10.2019
Грађанима целог света су преко интернета приступачни различити сајтови и апликације које приказују квалитет ваздуха у великом броју градова широм планете (као што је waqi.info, airvisual.com, getaircare.com, aqicn.org/map/world...), а све у циљу давања жељених информација. Већина ових апликација приказује индекс квалитета ваздуха на часовном нивоу за стотине градова на планети укључујући и градове у Србији, преузимајући податке са нашег сајта аутоматски, што не подлеже нашој контроли. Даља калкулација тим подацима ради рачунања различито дефинисаних индекса загађења је аутоматски процес тако да је ван наше провере. Због тог разлога упоређивање таквих индекса са подацима из нашег мониторинга може довести до заблуде корисника апликације. Не желећи да угрозимо било чије право избора коришћења неке апликације или сајта, наглашавамо да једино можемо бити одговорни за поузданост података који се налазе на нашем сајту на коме су приказани прелиминарни подаци аутоматског мониторинга квалитета ваздуха у реалном времену.
Важно је знати да не постоји дефинисана гранична вредност (ГВ) за сатне вредности суспендованих честица PM10 и PM2.5 ("најодговорнијих" полутаната за угрожавање здравља људи према светској здравственој организацији). Приказивање тренутног стања квалитета ваздуха у стотину градова је потенцијално потребно многим корисницима, као и метеоролошка прогноза, али прављење ранг листе на часовном нивоу није стручно нити методолошки оправдано због велике варијабилности концентрација, која се мења од сата до сата уз већ поменуто непостојање сатне ГВ.

Знајући да у једном граду концентрације загађујућих материја зависе не само од њихових емисија, него и од доба дана, годишњег доба, метео услова јасно је да је нелогично прављење ранг листа свакога сата великог броја градова који се налазе у 24 часовне зоне, на 2 хемисфере, различитим географским ширинама чак и за параметре који имају дефинисане сатне граничне вредности.
Ови индекси дефинитивно не представљају стање квалитета ваздуха у неком граду него само тренутни пресек-инсерт континуарног мониторинга полутаната у циљу давања информативне, а не и стручне оцене. За оцењивање је потребан низ података о концентрацијама на мерном месту током целе године, да би се израчунале средње годишње вредности полутанта и број прекорачења дневних ГВ.
Сви заинтересовани у циљу добијања поузданих информација могу посетити поред сајта Агенције www.amskv.sepa.gov.rs и сајт Европске агенције за животну средину (ЕЕА) као установе највишег нивоа у овој области у ЕУ и која пружа слику квалитета ваздуха у Европи у реалном времену. Овај сајт обједињује резултате мерења националних институција међу којима је и Агенција за заштиту животне средине Републике Србије, а резултати се могу видети ОВДЕ, док AQI приказ можете видети ОВДЕ.
Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године
30.08.2019
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године садржи анализу резултата мерења која су се спроводила у оквиру државне и локалних мрежа за мониторинг квалитета ваздуха, односно концентрације алергеног полена у Републици Србији. У Извештају је дата, сагласно постојећој важећој регулативи, једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији заснована на резултатима референтног аутоматског мониторинга сагласно чл. 21. Закона о заштити ваздуха, Уредби о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредби о утврђивању програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" број 58/11) и Уредби о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11 и 98/12 ), као и на основу резултата мерења алергеног полена у ваздуху сагласно чл. 12. Закона о заштити ваздуха ("Сл. гл. РС" бр. 36/09 и 10/13).
Битни делови и констатације из овог Извештаја су садржани у Извештају о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину. Комплетан Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године можете преузети овде.
Постављена нова мобилна станица за контролу квалитета ваздуха у Ваљеву
05.06.2019
Постављањем мобилне станице за контролу квалитета ваздуха у Ваљеву запослени у Агенцији за заштиту животне средине обележили су 5. јун, Дан заштите животне средине. Ваљево је протекле зиме био један од најзагађенијих градова у Србији са преко 150 дана у којима је загађеност ваздуха прелазила прописане граничне вредности.
Мобилну станицу су посетили амбасадор Велике Британије у Србији Denis Keefe и представници општине Ваљево, а бројним суграђанима је представљен начин на који Агенција врши мониторинг квалитета ваздуха, као и тумачење података који се добијају том приликом.
Директор Агенције, Филип Радовић, разговарао је са ђацима Ваљевске гимназије о значају ове теме и потреби за већим укључивањем младих у актуелне проблеме како би сви заједно имали здравију животну средину.
"Ваљево је изабрано као својеврстан симбол, јер желимо да укажемо на значај аерозагађења, кроз едукацију и разговор о мерама које ће бити примењене како би правазишли стање које је затечено", рекао је тим поводом директор Агенције Филип Радовић.
Ове године УН су тему обележавања Дана заштите животне средине дефинисали под слоганом "Победимо загађење ваздуха" и из тог разлога је Ваљево изабрано за данашњи догађај како би се скренула пажња на актуелну ситуацију и поставиле основе за што хитније решавање проблема квалитета ваздуха.
Сарадња Агенције за заштиту животне средине и Италијанског националног института за заштиту животне средине и истраживање
Заједничком сарадњом до боље животне средине
28.05.2019
Данас је у Риму потписан Меморандум о сарадњи Агенције за заштиту животне средине Републике Србије и Италијанског националног института за заштиту животне средине и истраживање, којим је дефинисана заједничка платформа за наступ код међународних институција. Меморандум су потписали директор Агенције за заштиту животне средине Републике Србије Филип Радовић и председник овог италијанског института Стефано Лапорта (Italian National Institute for Environmental Protection, ISPRA).
"Агенција за заштиту животне средине је прва агенција из југоисточне Европе са којом је потписан меморандум ове врсте, што много говори о угледу и положају наше Агенције у стручној јавности. Надам се да ћемо заједничким снагама, сарадњом и пројектима на којима будемо радили створити предуслове за бољу животну средину", рекао је том приликом Филип Радовић директор Агенције за заштиту животне средине.
У потписаном Меморандуму дефинисани су кораци будуће сарадње, пре свега конкретни пројекти који ће се спроводити у области контаминираних локација, спровођења и усклађивања европске регулативе у мониторингу вода, односно измена регулатива, као и јачање капацитета.
Италијански национални институт за заштиту животне средине и истраживање спада у једну од светски признатих институција, која обједињује рад више од 11000 стручњака на националном и регионалним нивоима.
Национална стратегија управљања водама
09.05.2019
На међународној конференцији "Очување и заштита система за водоснабдевање" (8-9 мај 2019, Ниш) у уводној сесији говорили су Иван Карић, државни секретар Министарства заштите животне средине Републике Србије, Небојша Вељковић, начелник мониторинга квалитета вода Агенције за заштиту животне средине и Далибор Јокнић, секретар удружења за комуналне делатности Привредне коморе Србије.
Уводничари сесије су изложили основне елементе националне стратегије и предуслове за њено остваривање у сложеним условима финансирања сектора животне средине и пословања сектора јавног водоснабдевања. Недостатак стручних кадрова на нивоу државне управе и локалне самоуправе је означен као ограничавајући фактор успешне реализације обавеза које проистичу из Поглавља 27 - животна средина и климатске промене. Синтеза излагања уводничара и садржаја панел дискусије указује на пресудни УТИЦАЈ ЕКОНОМИЈЕ НА ЕКОЛОГИЈУ.
Информација поводом вести објављене у медијима да је Београд 31.01.2019. у 8 сати био најзагађенији град на свету
01.02.2019
На основу резултата државног мониторинга квалитета ваздуха 31.01.2019. године у поменутом временском интервалу (8 сати), максимална забележена средња часовна концентрација PM10 на станици Београд - Стари град (81.1 µg/m3) била је премашена у Нишу (на 1 станици), а кад је у питању PM2.5 на обе станице у Нишу, као и у Ваљеву.
С обзиром да су за рачунање поменутог индекса на сајту https://www.airvisual.com/ коришћени подаци - вредности са аутоматских станица из Државне мреже за квалитет ваздуха у надлежности Агенције, а да се на дијаграмима виде само у термину 07 UTC (8 сати по локалном времену) екстремно високе вредности PM10 и PM2.5 које нису резултат мерења (када се пореди табела и дијаграми у наставку текста), недвосмислено се закључује да је констатација да је Београд јуче био најзагађенији град на свету по квалитету ваздуха нетачна јер је узрокована погрешним параметрима.
Комплетну информацију можете видети ОВДЕ .