Активности



Изаберите кључну реч:

Агенција за заштиту животне средине обележила 15 година рада
01.11.2019
Данас је свечаном академијом обележено 15 година рада Агенције за заштиту животне средине, која је окупила велики број гостију из земље и иностранства, са циљем сумирања и представљања постигнутих резултата Агенције и размене искустава у области заштите животне средине, трајних и одрживих решења за побољшање квалитета ваздуха и воде са гостима из земље и иностранства.
На свечаној академији као домаћин, прво се обратио директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и поносно истакао да се Агенција у првих 15 година рада пласирала високо, како на домаћој, тако и на међународној сцени, са агенцијама, чији су буџети на десетине пута већи од буџета Агенције и захвалио се запосленима без којих тај успех, између осталог не би био могућ.
“Признање за наш рад долази из Европе. Имали смо част да нас је први пут посетио директор Европске агенције за заштиту животне средине и рекао да је наша земља спремна да буде чланица Европске агенције и пре него што наша земља постане део Уније", рекао је Радовић. Он је додао да данас наши стручњаци учествују раме уз раме са стручњацима из Европе на разним пројектима и партиципирају у разним радним групама, а да је опрема коју користимо хармонизована са европским стандардима.
“Трудили смо се да значај о животној средини приближимо обичном човеку и успели смо да покажемо колико је то важан део за све нас када говоримо о квалитету живота. Наша тема ће засигурно бити тема број један на агенди међународних институција, као и у нашим животима у времену које пред нама. Ми смо ту да наставимо да радимо и указујемо на ствари које су од важности за улагање у животну средину јер оно никада није трошак, већ је то улагање у нашу бољу будућност”, закључио је Радовић.
Такође, присутнима су се обратили и познати гости из иностранства, директор италијанског националног Института за заштиту животне средине и истраживање Лука Демикели и аутор чувеног бестселера Њујорк тајмса "Нека буде вода - израелско решење за свет коме недостаје вода" Сет Сигел.
“Србија може бити поносна што има овако модерну институцију - Агенцију за заштиту животне средине. Ми смо већ пре много година успоставили сарадњу између наших агенција, а недавно је у посети Србији био и наш министар за заштиту живитне средине и том приликом смо нашу сарадњу подигли на ниво владе. Овде не говоримо само о пријатељству, већ и о начину да успоставимо сарадњу и да каналишемо напоре и средства, како бисмо могли да управљамо великим пројектима у оквиру заштите животне околине”, истакао је Демикели.
“Србија и Агенција за заштиту животне средине треба да наставе вредно да раде као и до сад и да се баве заштитом животне средине. Поред тога, јако је битно да се као и са сваком кризом, бавите третманом отпадних вода, да се улаже једнако енергије и једнако финансија у овај проблем, јер то је свакако проблем који представља ризик по здравље становништва и људи”, рекао је Сет Сигел. Он је навео пример отпадних вода у Израелу, који није донео одлуку “јуче” да нешто уради, већ је то била генерацијска и друштвена одлика и да је током 70 година уложено је више милијарди долара у решавање тог проблема. “Израел је учинио све како би се изборио са тим проблемом и изградили су посебан инфраструктурни систем за прераду отпадних вода. Тиме су успели да 90 одсто отпадних вода сада могу да користе у пољопривреди”, навео је Сигел.
Национална стратегија управљања водама
09.05.2019
На међународној конференцији "Очување и заштита система за водоснабдевање" (8-9 мај 2019, Ниш) у уводној сесији говорили су Иван Карић, државни секретар Министарства заштите животне средине Републике Србије, Небојша Вељковић, начелник мониторинга квалитета вода Агенције за заштиту животне средине и Далибор Јокнић, секретар удружења за комуналне делатности Привредне коморе Србије.
Уводничари сесије су изложили основне елементе националне стратегије и предуслове за њено остваривање у сложеним условима финансирања сектора животне средине и пословања сектора јавног водоснабдевања. Недостатак стручних кадрова на нивоу државне управе и локалне самоуправе је означен као ограничавајући фактор успешне реализације обавеза које проистичу из Поглавља 27 - животна средина и климатске промене. Синтеза излагања уводничара и садржаја панел дискусије указује на пресудни УТИЦАЈ ЕКОНОМИЈЕ НА ЕКОЛОГИЈУ.