Активности



Изаберите кључну реч:

5. децембар - СВЕТСКИ ДАН ЗЕМЉИШТА
04.12.2019
Светски дан земљишта обележава се 5. децембра под слоганом "Зауставите ерозију земљишта - САЧУВАЈТЕ НАШУ БУДУЋНОСТ".
Сваких 5 секунди еродира се површина која је еквивалентна површини једног фудбалског терена. Ова алармантна чињеница потврђује потребу за подизањем свести кроз Светски дан земљишта о овом растућем проблему.
Ове године, бавећи се све већим изазовима управљања земљиштем, FAO кампања "Зауставите ерозију земљишта - САЧУВАЈТЕ НАШУ БУДУЋНОСТ" има за циљ подизање свести о важности одржавања здравих екосистема и људског благостања. Подстицањем људи широм света да се активно укључе у побољшање здравља земљишта, кампања такође има за циљ да унапреди и промовише профил здравог земљишта. Ако ускоро не реагујемо, ерозија ће алармантно угрозити плодност земљишта, што ће даље негативно утицати на глобалне залихе и сигурност хране.
Светски дан земљишта се обележава националним научним скупом "Еколошки значај органске материје у земљишту" који ће се одржати 5. децембра у Матици српској у Новом Саду. Представник Агенције за заштиту животне средине одржаће предавање на тему "Зависност садржаја органског угљеника у земљишту од начина коришћења земљишта и типа земљишта".
Изазов отворених података
18.04.2019
Програм Уједињених нација за развој (UNDP) и Канцеларија за информационе технологије и електронску управу објављују Јавни позив у виду изазова за предлагање иновативних идеја, а на основу података које нуде јавне институције и организације, доступних на Националном порталу отворених података. На овом порталу, у области животне средине налазе се и подаци које је отворила Агенција за заштиту животне средине, а која је креирала и посебан портал отворених података на коме се, за сада, налази пет група података: о квалитету ваздуха, квалитету вода, полену, квалитету земљишта и из Националног регистра загађивача. Јавним позивом су расписана три изазова: Животна средина и ми, Информисаност и учешће грађана и Отворени подаци за бизнис. Позивају се сви заинтересовани, а посебно стартапи, удружења, мала и средња предузећа, да се пријаве и понуде иновативна решења за различите друштвене проблеме, како би одлуке биле доношене на основу података и информација, а грађани Србије имали прилику да користе иновативне услуге. Више о правилима учешћа пронађите у тексту Нови изазови отворених података.