Изаберите кључну реч:

МОНИТОРИНГ ВАЗДУХА И ВОДЕ У ПИРОТУ
26.12.2022
Агенција за заштиту животне средине данас шаље мобилну станицу за мерење квалитета ваздуха у Пирот, која ће пратити концентрације амонијака у реалном времену и приказивати резултате на сајту Агенције.
У 08:00 часова послата је и екипа на терен у циљу ванредног узорковања воде реке Нишаве, у складу са Законом о водама, који дефинише да Агенција за заштиту животне средине врши узорковање квалитета вода када је присутно хаваријско загађење. Након узорковања и обраде узорака воде, Агенција ће о резултатима анализа обавестити надлежна министарства и јавност.
Агенција за заштиту животне средине спроводи мониторинг квалитета ваздуха у Пироту. На аутоматској станици врше се мерења сумпор-диоксида и суспендованих честица PM10 и PM2.5 и резултати се представљају јавности у реалном времену путем сајта
http://www.amskv.sepa.gov.rs/stanicepodaci.php.
Током јучерашњег дана у Пироту је измерена средња дневна концентрација суспендованих честица PM10 67 µg/m3 и средња дневна концентрација суспендованих честица PM2.5 62 µg/m3. Максималне сатне вредности забележене су у 21 час и износиле су 166 µg/m3 и 163 µg/m3. За суспендоване честице PM10 дефинисана је дневна гранична вредност и она износи 50 µg/m3. За суспендоване честице PM2.5 дефинисана је само годишња гранична вредност 25 µg/m3.
Средња дневна концентрација сумпор-диоксида износила је 28 µg/m3 што је мање од граничне вредности 125 µg/m3.
Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији за 2021. годину
21.11.2022
Агенција за заштиту животне средине је припремила Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији за 2021. годину у коме се налази приказ анализе резултата мерења која су спровођена у оквиру државне мреже и мрежа за мониторинг квалитета ваздуха 27 локалних самоуправа као и приказ концентрација алергеног полена. Сагласно постојећој законској регулативи, у Извештају је дата једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији.
У 2021. години обновљена су мерења на станицама у Лозници и Смедереву (Радинац). Аутоматска мерења PM10/PM2.5 покренута су у Чачку и Београду на станицама Зелено брдо, Земун, Обреновац-Ушће, Винча и Лазаревац, чиме је омогућено да јавност буде информисана у реалном времену о концентрацијама ових загађујућих материја. Локална самоуправа у Пироту набавила је аутоматску станицу за квалитет ваздуха и предала Агенцији на управљање.
Прикупљени су и на јединствен начин обрађени подаци са преко 200 станица и мерних места и приказани резултати мерења како основних загађујућих материја (SO2, NO2, CO, PM10 и PM2.5, Pb, C6H6) , на основу којих се одређује категорија квалитета ваздуха, тако и резултати наменских мерења.
Комплетан годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2021. године можете преузети ОВДЕ.
АМБРОЗИЈА - Инвазивна коровска биљка која продукује најјачи алергени полен
18.08.2022
Агенција за заштиту животне средине као носилац мониторинга алергеног полена на територији Републике Србије на већини мерних места бележи повишене вредности полена амброзије.
Најновији подаци измерени у Београду показују да је концентрација полена амброзије у жутој зони, што значи да је у прекограничним вредностима. За текућу недељу на основу дугогодишњих мерења, биологије биљке и праћења метеоролошких прогноза очекује се да ће број поленових зрна амброзије бити у сталном порасту.
Алергичним особама се саветује да избегавају директан излазак у природу у преподневним сатима јер мерења показују да су тада највеће вредности овог полена. Ниже концентрације су у вечерњим сатима, и после кише. Савет је да се користе климатизоване просторије и климатизовани аутомобили, не суши веш у спољашњим условима јер сакупља поленова зрна, као и да се по повратку из спољашње средине промени одећа и опере коса јер се задржавају поленова зрна. У договору са лекарима алергичне особе морају бити на својим терапијама.
Вредности полена амброзије знатно су ниже на Златибору (преко 500 м надморске висине мања је раширеност овог корова), Врању, Новом Пазару јер се у овим деловима наше територије амброзија још увек није инвазивно раширила.
На сајту Агенције за заштиту животне средине www.sepa.gov.rs, као и преко Android и IOS апликације POLEN SRBIJA бесплатно се може пратити какве су вредности свих алергених полена на 26 мерних места на територији Републике Србије.