Активности



Изаберите кључну реч:

Стање квалитета ваздуха у Републици Србији
08.11.2023
Мерења квалитета ваздуха током претходног дана показала су да прекорачења граничних вредности концентрација сумпордиоксида, азотдиоксида, угљенмоноксида и приземног озона нису евидентирана ни на једном мерном месту у Републици Србији, а у неколико локалних самоуправа дошло је до прекорачења граничне дневне вредности концентрација PM10 и PM2.5 суспендованих честица.
Метеоролошки услови који су обележили почетак новембра, односно, учестали јужни, југоисточни и југозападни ветрови са температуром која је изнад просека за почетак новембра потпомогли су дисперзији суспендованих честица и смањену активност индивидуалних ложишта. Међутим, за јучерашњи дан најављено је захлађење, због чега су поново активирана индивидуална ложишта, а са слабљењем снаге ветра, дошло је до задржавања високих концентрација суспендованих честица у приземном слоју атмосфере.
Мерења су показала да је током јучерашњег дана забележено прекорачење граничне дневне вредности емисије PM10 суспендованих честица у Ваљеву, Ужицу, Нишу, Новом Пазару и Београду. Средње дневне вредности концентрација суспендованих честица PM2.5 у градовима Ваљеву, Косјерићу, Чачку, Ужицу, Нишу, Новом Пазару, Београду, Панчеву, Пироту и Крагујевцу биле су веће од 25 µg/m3.
Поводом паљења отпада у бившој фабрици "Петар Драпшин", које је изазвало потенцијално загађење у Младеновцу, покренут је поступак основог јавног тужилаштва у Младеновцу, а у току је достављање обавештења надлежних органа. На територији Младеновца, односно, на мерној станици Београд Младеновац регистровано је незнатно повећање средње дневне вредности PM10 суспендованих честица, свега 2 µg/m3, у односу на граничну вредност.
На тренутно загађење недвосмислено утиче употреба индивидуалних ложишта и топлана топлотне снаге мање од 50 МW, које на годишњем нивоу доприносе укупној емисији PM10 суспендованих честица у уделу од 65%, а PM2.5 суспендованих честица у уделу од 80%.
Апелујемо на све појединце да дају допринос у решавању проблема аерозагађења и постизању задатих циљева, јер само променом сопствених навика свако може дати допринос чистијој и здравијој животној средини.
Одржана обука "Годишње извештавање о отпаду"
01.03.2023
У великој сали Привредне коморе Србије представници Агенције за заштиту животне средине одржали су обуку "Годишње извештавање о отпаду". Скуп је отворила помоћница директора Агенције за заштиту животне средине др Тамара Перуновић Ћулић, која је истакла значај извештавања и прикупљања података у циљу адекватног управљања отпадом у Републици Србији. Током презентација и у непосредном разговору са представницима предузећа разјашњене су недоумице везане за сачињавање годишњих извештаја и попуњавање дневне евиденције. Сви произвођачи и оператери који врше управљање отпадом за врсте и количине које сакупљају, третирају поступцима поновног искоришћења, одлажу, увозе или извозе отпад, као и произвођачи и увозници амбалаже и производа који после употребе постају посебни токови отпада имају обавезу достављања годишњег извештај од 1. јануара до 31. марта текуће године са подацима за претходну годину.
Агенција ће, у сарадњи са Удружењем за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала и Центром за циркуларну економију Привредне коморе Србије, одржати обуке у Нишу 02.03.2023. године у ПКС - Регионална привредна комора Нишавског, Пиротског и Топличког управног округа и 09.03.2023. године у Новом Саду у ПКС - Регионална привредна комора Јужнобачког управног округа.
ВАНРЕДНИ МОНИТОРИНГ КВАЛИТЕТА ВОДЕ РЕКЕ НИШАВЕ И РЕКЕ ЈУЖНЕ МОРАВЕ
04.01.2023
На основу последњих резултата извршених физичко-хемијских и хемијских анализа узорака воде реке Нишаве и реке Јужне Мораве, може се констатовати да су измерене вредности амонијачног азота (NH4-N) на четири локације, одговарале III класи, док су на две локације одговарале I и II класи површинских вода.
Током узорковања није уочена промена органолептичких особина воде реке Јужне Мораве и реке Нишаве (боја воде, мирис воде и видљиве отпадне материје). Добијене вредности општих физичко хемијских параметара (pH вредност, електропроводљивост, растворени кисеоник, проценат засићења воде кисеоником, нитрити, нитрати, хлориди и сулфати) одговарале су прописаним граничним вредностима за I и II класу квалитета површинских вода.