Активности




Летња школа о евалуацији загађења ваздуха, земљишта и воде као подршка Европском зеленом договору
21.09.2023
Представници Агенције учествовали су у летњој школи која је организована у оквиру Иновационе агенде за Западни Балкан са циљем развоја зелених вештина за одрживије и ресурсно ефикасније друштво.
Ова обука је заједничка активност Истраживачког центра Европске Комисије и Универзитета у Новом Саду. Покрива теме везане за процену загађења ваздуха, земљишта и воде. Током догађаја, учесници су имали прилику да науче како да користе алате Истраживачког центра Европске Комисије за процену емисија и утицаја, упознају се са новим методама за побољшање квалитета воде и здравља земљишта и открију више о напредним техникама мерења.
Јединственост овог догађаја састоји се у учењу од стручњака Европске Комисије у областима загађења ваздуха, земљишта и воде, размени знања и стручности са другим стручњацима у региону Западног Балкана и ширењу научних мрежа.
Почиње дигитализација података о изворима загађивања у Србији
23.03.2022
Београд, 23. март 2022 - Уместо у папирној форми, што је до сада била пракса, загађивачи у свим градовима и општинама у Србији убудуће ће локалним самоуправама податке о свом негативном утицају на животну средину достављати у дигиталном, машински читљивом формату. На тај начин ће бити унапређен квалитет и повећана количина прикупљених података о загађивању ваздуха, вода, земљишта и генерисању отпада на локалном нивоу.
То је омогућено захваљујући дигитализацији локалних регистара извора загађивања, чији су резултати представљени данас на конференцији "Дигитализација зелених података". Конференцију је организовала Агенција за заштиту животне средине (SEPA), у партнерству са Програмом Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији и Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу, уз подршку Владе Уједињеног Краљевства.
"Британска влада је 2017. поставила себи за циљ да постане водећа дигитална економија у свету, која је на услузи својим грађанима. Овај пројекат је део наше снажне подршке дигитализацији, али и унапређењу животне средине у Србији. За нас, без података нема одрживог развоја. Подаци стварају нове могућности за привредни раст, али и развој друштва, од кога ће сви грађани имати користи", рекао је Томас Рајт, шеф програмског Фонда за добру управу Британске амбасаде.
"Постојање локалних регистара извора загађивања, односно пописивање загађивача на једном месту, омогућиће доношење адекватних планова а затим и мера за побољшање квалитета животне средине на целој територији Републике Србије. Овај пројекат ће такође обезбедити да и најширој јавности буду доступни подаци о свим изворима загађивања у Србији, у дигиталном, машински читљивом формату. Агенција за заштиту животне средине је прва државна институција која је препознала значај отворених података и своје податке о квалитету ваздуха и алергеном полену учинила доступним још 2018. године. Ширење информација о стању животне средине је од изузетне важности и то управо и јесте једна од основних улога Агенције, која се огледа кроз редовно извештавање о свим релеватним подацима у облику сатних, дневних, недељних, месечних и годишњих извештаја које је могуће прочитати, у сваком тренутку, на интернет презентацији Агенције", казала је Перуновић Ћулић.
Захваљујући унапређењу постојећег информационог система, подаци локалних самоуправа о изворима загађивања биће обједињени у оквиру Националног регистра извора загађивања, за који је надлежна SEPA. До краја марта следеће године, када је рок за достављање извештаја за локални регистар за 2022. годину, подаци за све градове и општине у Србије наћи ће се у овој јединственој бази. То ће омогућити боље сагледавање и једноставнију анализу података, што ће локалним, али и националним институцијама у Србији олакшати доношење адекватних мера за смањење загађења, очување природних ресурса и заштиту животне средине.
"Захваљујући подршци Британске амбасаде, UNDP помаже институцијама у Србији да податке које прикупљају учине доступним широј јавности. Отварање података о локалним изворима загађивања веома је значајно за научну и технолошку заједницу, цивилни сектор, као и грађане и грађанке. Поред боље информисаности, то ће омогућити и креирање иновативних услуга и апликација које могу да унапреде стање животне средине у Србији", истакла је Ирена Церовић, руководитељка тима за добру управу, Програм Уједињених нација за развој (UNDP).
Дигитализација локалних регистара извора загађивања једна је од активности у оквиру пројекта "Отворени подаци за одрживи развој", који спроводе Канцеларија за ИТ и е-Управу и Програм Уједињених нација за развој, уз подршку Владе Уједињеног Краљевства.
Уводна радионица пројекта "Јачање националних капацитета за процену ризика од дифузног загађења пољопривредног земљишта"
09.07.2021
У уторак, 6. јула, одржана је уводна радионица пројекта "Јачање националних капацитета за процену ризика од дифузног загађења пољопривредног земљишта" који спроводи Организација уједињених нација за храну и пољопривреду (FAO) у сарадњи са Министарством заштите животне средине, Агенцијом за заштиту животне средине. Пројекат ће се реализовати у периоду јун 2021 - децембар 2022. године. Главни циљ пројекта је повећање националних капацитета за управљање дифузним загађењем земљишта у Републици Србији у циљу заштите животне средине и промовисања одрживе пољопривредне производње.
Радионица је окупила представнике министарстава, научних и стручних организација, локалне управе, саветодавне службе, кориснике земљишта и друге заинтересоване стране који раде на темама везаним за земљиште, како би разговарали о питањима од посебног интереса за заштиту животне средине, попут загађења земљишта и утицаја неприкладних пољопривредних пракси на стање земљишта и шире. Учесници скупа упознати су са пројектним циљевима и планираним активностима.
5. децембар - СВЕТСКИ ДАН ЗЕМЉИШТА
04.12.2019
Светски дан земљишта обележава се 5. децембра под слоганом "Зауставите ерозију земљишта - САЧУВАЈТЕ НАШУ БУДУЋНОСТ".
Сваких 5 секунди еродира се површина која је еквивалентна површини једног фудбалског терена. Ова алармантна чињеница потврђује потребу за подизањем свести кроз Светски дан земљишта о овом растућем проблему.
Ове године, бавећи се све већим изазовима управљања земљиштем, FAO кампања "Зауставите ерозију земљишта - САЧУВАЈТЕ НАШУ БУДУЋНОСТ" има за циљ подизање свести о важности одржавања здравих екосистема и људског благостања. Подстицањем људи широм света да се активно укључе у побољшање здравља земљишта, кампања такође има за циљ да унапреди и промовише профил здравог земљишта. Ако ускоро не реагујемо, ерозија ће алармантно угрозити плодност земљишта, што ће даље негативно утицати на глобалне залихе и сигурност хране.
Светски дан земљишта се обележава националним научним скупом "Еколошки значај органске материје у земљишту" који ће се одржати 5. децембра у Матици српској у Новом Саду. Представник Агенције за заштиту животне средине одржаће предавање на тему "Зависност садржаја органског угљеника у земљишту од начина коришћења земљишта и типа земљишта".
Изазов отворених података
18.04.2019
Програм Уједињених нација за развој (UNDP) и Канцеларија за информационе технологије и електронску управу објављују Јавни позив у виду изазова за предлагање иновативних идеја, а на основу података које нуде јавне институције и организације, доступних на Националном порталу отворених података. На овом порталу, у области животне средине налазе се и подаци које је отворила Агенција за заштиту животне средине, а која је креирала и посебан портал отворених података на коме се, за сада, налази пет група података: о квалитету ваздуха, квалитету вода, полену, квалитету земљишта и из Националног регистра загађивача. Јавним позивом су расписана три изазова: Животна средина и ми, Информисаност и учешће грађана и Отворени подаци за бизнис. Позивају се сви заинтересовани, а посебно стартапи, удружења, мала и средња предузећа, да се пријаве и понуде иновативна решења за различите друштвене проблеме, како би одлуке биле доношене на основу података и информација, а грађани Србије имали прилику да користе иновативне услуге. Више о правилима учешћа пронађите у тексту Нови изазови отворених података.
Отворени подаци - отворене могућности
10.08.2018
На Националном порталу отворених података, који представља централно место на којем су обједињени отворени подаци јавних институција и стављени на располагање грађанима, приватном и невладином сектору, у области животне средине налазе се и подаци које је отворила Агенција за заштиту животне средине.
Агенција је једна од тренутно 27 јавних институција у Србији која је "отворила" своје податке и који се налазе на Националном порталу отворених података. Агенција је такође једна од првих 5 државних институција која је отворила податке још 2015. године када су започете активности на успостављању државног програма отворених података. Агенција је креирала и посебан портал отворених података на коме се, за сада, налази пет група података: о квалитету ваздуха, квалитету вода, полену, квалитету земљишта и из Националног регистра загађивача.
Концепт отворених података се односи на идеју да би подаци, до којих се долази новцем пореских обвезника, требало да буду доступни свима у отвореном, машински читљивом формату што омогућава њихову даљу употребу, а тиме постану и ресурс за најразличитије иновације.
Вода за пиће је основно људско право
30.05.2018
Генерална скупштина Уједињених нација је 2010. године усвојила резолуцију којом је право на чисту воду проглашено једним од основних људских права. Мањак воде и ширење неплодног тла на подручјима која су се до недавно користила за земљорадњу су појаве које су дуго присутне у Азији и Африци, а од скора и у Европи. Овим феноменом је у Европи најтеже погођена Јужна Шпанија, где се подручје безводног земљишта сваке године повећава у смеру севера за око километар квадратни.
Заоштравање околности у вези са водом довеле су до иницијативе за изменом законодавства у Европској унији које ће обавезати произвођаче да омогуће интернетски приступ информацијама о квалитету воде за пиће. Циљ је да се повећа поверење у квалитет воде из славине и допринесе смањењу пластичног отпада од употребе флаширане воде. Колико је у Србији водна регулатива у сагласности са овим измењеним условима? Више о томе можете видети ОВДЕ.
Министар заштите животне средине Триван и амбасадор Делегације ЕУ Фабрици посетили Националну лабораторију за анализу воде, ваздуха и земљишта
18.05.2018
Министар заштите животне средине Горан Триван и амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Сем Фабрици обишли су данас Националну лабораторију за анализу воде, ваздуха и земљишта Агенције за заштиту животне средине, предвођени домаћином директором Агенције Филипом Радовићем.
Филип Радовић је представио рад нове лабораторијске опреме високе технологије добијене донациојом ЕУ из Пројекта ИПА 2012 "Успостављање интегисаног система мониторинга животне средине у области квалитета воде и ваздуха". Уз коришћење постојећих капацитета Агенције омогућено је унапређење система мониторинга статуса вода у Србији, посебно са аспекта одређивања опасних и штетних материја које се испуштају у површинске воде.
Министар Триван се захвалио Европској унији на подршци и помоћи у активностима на унапређењу заштите животне средине. "Захваљујући добијеној вредној опреми Република Србије се кроз Агенцију за заштиту животне средине позиционирала као лидер квалитета података из области животне средине, али то је само почетак. У Србији, још увек, мониторинг и анализа стања животне средине нису на задовољавајућем нивоу. Потребна су већа улагања да он буде бољи као што је повећање броја мерних станица. Потребно је много више улагања у заштиту животне средине како би створили предуслове за веће инвестирање у екологију Морамо достићи нове технологије, нов начин рада, а пре свега, ново разумевање смисла и значаја животне средине", нагласио је министар.
Шеф Делегације Европске уније у Србији, Сем Фабрици, истакао је да је у оквиру овог пројекта Европска унија донирала близу 2 милиона еура за набавку уређаја за мониторинг квалитета вода и софтвер за квалитет ваздуха. "Извештај о напредку Србије у процесу отварања Поглавља 27 показује да Србија напредује у овој области, али да су потребна већа издвајања за заштиту животне средине јер је зелена економија будућност. Очекујемо да ће Србија допринети остваривању европских циљева чистије животне средине и бољег привредног раста, и у том смислу, Европска Унија ће и даље наставити да Србији пружа пуну помоћ и подршку", истакао је Сем Фабрици.
Посета истраживачком броду "Max Honsell"
19.04.2017
Представници Агенције за заштиту животне средине (З. Стојановић и Б. Новаковић) боравили су у периоду од 9. до 13. априла 2017. године у посети истраживачком броду "Max Honsell" на реци Некар (Хајделберг, Немачка), на позив г-дина Андреа Баумана, државног секретара Министарства за животну средину, климу и енергетику покрајине Баден-Виртемберг. Брод је посетио и г-дин Златко Бућин, конзул Републике Србије. Циљ посете био је размена искуства у области биолошког и хемијског узорковања воде и седимента, као и поређење методологије испитивања биолошких и физичко-хемијских елемената квалитета воде.
Приликом обиласка бродоградилишта г-дин Мартин Еберт је одржао презентацију о реконструкцији брода "Max Honsell" и његовим техничким карактеристикама. У лабораторији за испитивање воде и земљишта "LUBW" у Карслруу г-ђа Клаудија Хорнунг је представила рад различитих сектора који су задужени за мониторинг река Рајне и Некар. Чланак о посети из "Rhein-Neckar-Zeitung" можете прочитати овде.
Међународни сајам "ECOFAIR 2016"
18.10.2016
У Београду је од 12-14.10.2016. године под покровитељством Министарства пољопривреде и заштите животне средине одржан међународни сајам заштите животне средине и природних ресурса "ECOFAIR 2016".
Агенција за заштиту животне средине је на штанду ресорног Министарства пригодним плакатима представила део својих активности, а њени стручњаци су имали активно учешће у појединим сесијама конференцијког програма сајма. На штанду су промовисани нова брошура "Стање животне средине у Републици Србији-индикаторски приступ" као и пригодни флајер о актуелном пројекту који финансирају UNEP/GEF "Унапређење међусекторског управљања земљиштем кроз смањење притисака на земљиште и планирање коришћења земљишта".