Изаберите кључну реч:

Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2011. годину
31.12.2012
Влада Републике Србије је донела 29. децембра 2012. Закључак (број 353-9612/2012) којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2011. годину.
Извештај о стању животне средине представља један од основних докумената из области заштите животне средине у Републици Србији и даје основни приказ стања животне средине у држави. Он се израђује на основу доступних података о стању животне средине и даје процену тренутног стања, али и препоруке и мере које треба спровести у наредном периоду у циљу побољшања стања. На овај начин Извештај о стању животне средине постаје важан алат у планирању политике заштите животне средине, као и показатељ потребе уградње принципа и начела заштите животне средине у развојне и стратешке документе других секторских политика, као што је индустрија, пољопривреда, енергетика и друге.
Web апликација за приказ података о квалитету вода у реалном времену
23.11.2012
Агенција за заштиту животне средине у оквиру својих редовних делатности спроводи и мониторинг квалитета воде водотока у мрежи Дневних извештајних станица. Обим врста и учесталост испитивања дефинисани су Уредбом о утврђивању годишњег програма мониторинга статуса вода за 2012. годину ("Сл. гласник РС", бр. 100/2012).
Резултати извршених физичко-хемијских анализа узорака воде су од 23.11.2012. доступни на страници Актуелни подаци Квалитета вода у реалном времену. Пеглед и преузимање података можете извршити овде.
Агенција за заштиту животне средине у Извештају о напретку
у процесу придруживања ЕУ
12.10.2012
Извештај Европске комисије о напретку Републике Србије у процесу придруживања Европској Унији и ове године експлицитно помиње Агенцију за заштиту животне средине у афирмативном контексту, наглашавајући притом недостатак средстава за спровођење неких од кључних активности:
"Агенција за заштиту животне средине (СЕПА) је одређена да води е-ПРТР базу података Србије као и да том базом управља. До данас око 60% од процењених 600 оператера који су обвезници извештавања користе овај систем. Иако је усклађеност са директивом о процени утицаја на животну средину у потпуности остварена, потребно је побољшати спровођење поготово процес консултовања јавности и квалитет дијалога са НВО. Могуће је известити о извесном напретку у погледу квалитета ваздуха. Закон којим се ратификује протокол о тешким металима као и закон који ратификује протокол о трајним органским загађивачима су донети у јануару и марту месецу 2012. Побољшани су капацитети за праћење контроле ваздуха пуштањем у рад националне калибрационе лабораторије за мониторинг ваздуха и лабораторије за анализу загађења ваздуха при СЕПА-и. Свеједно, СЕПА-ини капацитети и буџет намењени чак само делатностима везаним за праћење квалитета ваздуха су у великој мери недовољни."
Извештај о управљању амбалажом и амбалажним отпадом у 2011. години
09.07.2012
Агенција за заштиту животне средине је, на основу достављених извештаја о амбалажи стављеној на тржиште Републике Србије, као и података о управљању амбалажним отпадом, припремила годишњи извештај о управљању овом врстом отпада и испуњење Националних циљева за 2011. годину.
Извештај можете преузети овде.
Извештај о стању земљишта у Европи
27.06.2012
Soil_in_Europe
Европска Комисија (Joint Research Center) објавила је Извештај о стању земљишта у Европи. Извештај представља пан-европски приказ стања земљишта и перспективе у Европи на основу доступних података који се налазе у Европском центру за податке о земљишту (ESDAC) и истраживачких активности у оквиру истраживачког центра Европске Комисије (JRC).
Европски центар за податке о земљишту (ESDAC) представља фокалну тачку за прикупљање података и информација о стању земљишта на пан-европском нивоу. Процена стања земљишта представља један из сета од 13 европских тематских процена стања животне средине које ће помоћи бољем разумевању, очувању и побољшању животне средине Европе.
Упитник за утврђивање контаминираних локација
27.06.2012
Агенција за заштиту животне средине започела је израду “Инвентара контаминираних локација“. Подаци се прикупљају преко Упитника за утврђивање контаминираних локација који је припремио Министарство животне средине, рударства и просторног планирања у сарадњи са Агенцијом. Упитник за утврђивање контаминираних локација попуњавају локалне самоуправе преко СЛАП информационог система - базе података Сталне конференције градова и општина, и загађивачи на захтев Агенције.
Контаминиране локације обухватају површине на којима су испољени процеси деградације и деструкције земљишта. Дефиниција контаминираних локација је дата у Уредби о програму систематског праћења квалитета земљишта, индикаторима за оцену ризика од деградације земљишта и методологији за израду ремедијационих програма.
Циљ израде Инвентара је да се кроз идентификацију контаминираних локација обезбеде систематизовани подаци о изворима загађења као што су: врста, количина, начин и место испуштања загађујућих материја у земљиште, како би могле да се спроведу мере спречавања, санације и ремедијације. Инвентар контаминираних локација представља саставни део информационог система заштите животне средине који води Агенција за заштиту животне средине.
Статус достављања података за национални регистар извора загађивања
08.05.2012
Током јучерашњег дана (7. мај 2012. године) Информационом систему Националног регистра извора загађивања достављен је и 2000-ти извештај.
На дијаграму су приказани подаци о достављању извештаја. Наранџаста линија приказује број успешно достављених извештаја, док жута приказује број предузећа која су преузела апликацију за унос, али још увек нису доставила своје податке. Данас их је на листи 711.
Значајан број предузећа, која су у претходној години доставила податке, још увек се није ни пријавио на портал за извештавање Агенције. Подсећамо их да је потребно да доставе своје податке у што је могуће краћем времену.
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2010. године
18.04.2012
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2010. године представља један од резултата вишегодишњих активности Агенције на успостављању оперативног система за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха у Републици Србији.
Мандат овог Извештаја је заснован на чињеници да је доношењем Закона о заштити ваздуха (“Сл. гл. РС" бр.36/09) сва ЕУ регулатива сажета у Директиви 2008/50, (DIRECTIVE 2008/50/EC on ambient air quality and cleaner air for Europe), која третира проблематику квалитета ваздуха, преузета и транспонована у домаће прописе. Тиме су створене формалне националне обавезе за хармонизацију домаће и ЕУ праксе. Поједини сегменти широке проблематике обухваћене Законом о заштити ваздуха детаљно су регулисани подзаконским актима као што су: Уредба о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредба о утврђивању програма контроле квалита ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" бр. 58/11), Уредба о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11).
За 2010. годину први пут су прикупљени, ажурирани и обрђени подаци о нивоима загађујућих материја оперативном применом референтних мерних метода, методама аутоматског мониторинга квалитета ваздуха. То представља методолошко унапређење домаће праксе. Степен унапређења се може најбоље оценити чињеницом да је, у овој области, постигнута потпуна хармонизација домаће и ЕУ праксе. На тај начин, успостављени оперативни система за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха и "Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2010. године" представљају пример успешне имплементације Закона о заштити ваздуха.
ВАЖНО!
23.01.2012
У току 3 дана имплементације ИС Националног регистра извора загађивања, преко 250 предузећа се пријавило на портал НРИЗ и преузело апликацију.
Молимо све обвезнике извештавања да се региструју преко портала Националног регистра извора загађивања. Портал ће Вас водити кроз процедуру са циљем да у целини извршите своје обавезе извештавања. Желимо да напоменемо да су користи за предузећа вишеструке и огледају се пре свега:
  • У олакшаном и поједностављеном достављању података по било ком основу,
  • У врло једноставној комуникацији са Агенцијом,
  • Једноставној контроли података,
  • Смањеној потреби за инспекцијским надзором Сектора за контролу и надзор Министарства.
РОК ЗА ДОСТАВЉАЊЕ ИЗВЕШТАЈА ЈЕ И ДАЉЕ 31.3.2012. ГОДИНЕ.
Још једном Вас молимо да нам ваше податке доставите кроз Информациони систем, а не путем достављања маил-ова са Excel фајловима. У жељи за што бољом сарадњом, молимо Вас контактирајте нас на адресу nrizpodrska@sepa.gov.rs или на број телефона 011/2861-068, уколико су вам потребне додатне информације. Радо ћемо Вам одговорити.