Активности



Изаберите кључну реч:

Посета делегације Агенције за заштиту животне средине Црне Горе
01.12.2017
Дана 1.12.2017. Агенцију за заштиту животне средине је посетила вишечлана делегација Агенције за заштиту животне средине Црне Горе са циљем упознавања са текућим обавезама обе агенције у контексту како сарадње са Европском агенцијом за животну средину тако и са другим међународним институцијама.
Препозната је могућност сарадње и заједничког наступа у многим областима, а посебно у имплементацији већ постојећих решења имплементираних у Агенцији за заштиту животне средине Републике Србије.
Поновна употреба и редистрибуција података Агенције за заштиту животне средине
24.11.2017
Агенција за заштиту животне средине у свом раду продукује велики број података на основу којих се производе информације и извештаји. Те информације и извештаји, у складу са законом, доступни су најширој јавности. У складу са информатичком револуцијом и светском тендецијом отварања података Агенција чини напоре да најширој јавности учини доступном не само информације и извештаје него и саме податке на основу којих настају те информације и извештаји. У складу са тим подигнут је и портал http://data.sepa.gov.rs у оквиру пројекта којег води Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије.

Канцеларија има Портал отворених података на националном нивоу: http://data.gov.rs
Са задовољством констатујемо да постоје примери поновне употребе и редистрибуције података Агенције и то дневних/сатних података који се остварују на индиректан начин.

У оквиру Међународног пројекта паметних градова који се базира на отвореним подацима - WeLive - конвертовани су дневни/сатни подаци са нашег сајта у отворени ЈСОН формат и учињени доступним на страницама:
http://welive.nsinfo.co.rs/sepaToDay
http://welive.nsinfo.co.rs/sepaWeek
http://welive.nsinfo.co.rs/sepaMonth
Осим овог пројекта наши подаци се користе и на порталу пројекта World Air Quality Index на страници:
http://aqicn.org/city/serbia/beograd/mostar/
Апликацију (API - Application programing interface) која се користи за интеграцију података о квалитету ваздуха у реалном времену може се преузети на адреси:
http://aqicn.org/api/
Посета студената Технолошко-металуршког факултета Београд
16.11.2017
У оквиру предмета Контрола квалитета ваздуха и воде студенти четврте године Технолошко-металуршког факултета у Београду посетили су Агенцију за заштиту животне средине. Овом приликом студенти су упознати са делокругом рада Агенције у области квалитета ваздуха, радом и надлежностима Одељења за контролу квалитета ваздуха и Националне лабораторије, дела који се бави испитивањима ваздуха.
У оквиру предавања приказан је положај и улога Агенције у систему управљања квалитетом података, рад државног мониторинга квалитета ваздуха, система прикупљања, обраде и контроле квалитета података као и приказ анализа резултата кроз Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха. Након предавања студенти су обишли лабораторију где су се информисали о методама које се примењују у циљу испитивања, а након тога аутоматску станицу за квалитет ваздуха Београд-Зелено брдо.
Посета државног секретара Министарства заштите животне средине
10.11.2017
У просторијама Агенције за заштиту животне средине одржан је радни састанак државног секретара Министарства заштите животне средине Бранислава Блажића и директора Агенције за заштиту животне средине Филипа Радовића.
На састанку су размотрени текући пројекти везани за законску надлежност Агенције, као и развојне могућности у области мониторинга свих чинилаца животне средине. Било је речи и о бројним активностима које проистичу из процеса Евроинтеграција.
Воде Београда
08.11.2017
Историја света је историја градова, ова језгровита мисао Освалда Шпенглера упућује нас на теме које нису честе код историчара. Преокупација историчара је више резервисана за теме ратова, револуција и њихових актера. Историја развоја комуналне инфраструктуре је историја развоја државе, могла би да гласи парафраза мисли са почетка текста. Историја изградње београдског канализационог система датира знатно пре 1905. године када је започета изградња. Претходила му је тридесетпетогодишња расправа у стручним и политичким круговима о варијантним решењима.
Ширећи се на обалама река Саве и Дунава двомилионски Београд је данас одговоран за трећину отпадне воде које се без пречишћавања изливају у наше реке. За заштиту воде две велике реке, за изградњу београдског система за прикупљање, одвођење и пречишћавање отпадних вода, потребно је издвојити пола милијарде евра. Србија треба да утроши десет пута више новца него њен главни град за пречишћавање комуналних отпадних вода и изградњу канализационих система за сва насеља, од најмањих са пар хиљада до највећих са више стотина хиљада становника. Рад о студији изводљивости за управљање отпадним водама града Београда можете видети овде.
Посета делегације Фонда за заштиту околине Федерације БиХ
04.11.2017
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић примио је јуче у просторијама Агенције директора Фонда за заштиту околине Федерације БиХ Фуада Чибукчића.
Иницијални састанак установио је прве кораке ка заједничкој сарадњи и реализацији билатералних пројеката који ће се пре свега односити на слив реке Дрине. Радовић је истакао да преговори тек предстоје.
Посета државног секретара Министарства заштите животне средине
23.10.2017
У просторијама Агенције за заштиту животне средине одржан је радни састанак државног секретара Министарства заштите животне средине Ивана Карића и директора Агенције за заштиту животне средине Филипа Радовића.
На састанку су размотрени текући пројекти мониторинга и извештавања из надлежности Агенције. Било је речи и о новим пројектним могућностима у складу са политиком заштите животне средине, као и хармонизацији са прописима ЕУ у току приступних преговора. Разговарало се и о сарадњи Министарства и Агенције са администрацијом и компанијама америчке савезне државе Мериленд у области заштите и унапређења стања животне средине.
Донација уређаја за деконтаминацију земљишта
21.10.2017
Америчка компанија Freytech поклонила је данас Србији два уређаја за деконтаминацију земљишта, од којих је један намењен Агенцији за заштиту животне средине, а други ће бити додељен неком од института који се баве испитивањем квалитета земљишта.
Ова донација је резултат добре сарадње са америчким компанијама које су биле у саставу привредно-политичке делегације савезне америчке државе Мериленд која у Србији борави од 15. октобра.
Филип Радовић, директор Агенције за заштиту животне средине, истакао је да су Србији потребне нове технологије. "Уређај је револуционаран и на ефикасан начин деконтаминира земљиште", казао је Радовић након уручења донације и додао да ће Агенција за заштиту животне средине тестирати уређај у наредним месецима.
ЈАВНОСТ И ЗАШТИТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
09.10.2017
Идеја о јавности рада органа власти датира из 18. века и први пут је озакоњена у Шведској 1776. године када је грађанима призната доступност докумената и података у поседу управне власти (Tryckfrihetsforordnining). Јавност у раду долази у први план током последње три деценије 20. века са универзалним прихватањем концепта људских права.
Нашим прописима, прво уставним начелом и другим законским и подзаконским актима, Србија се сврстала међу она савремена демократска друштва која признају грађанима право да имају оправдани интерес да знају све о животној средини. Агенција за заштиту животне средине, између осталог, израђује извештаје о стању животне средине, и истовремено је отворена за сарадњу са медијима и невладиним организацијама.
Развој информационог друштва отвара неслућене могућности у размени информација, и у том смислу заслужује пажњу мрежа (network) Open Data in Europe and Central Asia (ODECA) која обухвата осамнаест земаља у региону и има за циљ подстицање иновирања и размену знања кроз отворене податке на регионалном и глобалном нивоу. На порталу ове мреже је објављен најновији рад који је пример подршке владином сектору, научним активностима и грађанима који су заинтересовани за отворене податке.
Текст можете прочитати на енглеском или српском језику
Посета представника Делегације Европске уније у Републици Србији
21.09.2017
Дана 21.09.2017 Агенцију за заштиту животне средине је посетио господин Antoine Avignon, представник Делегације ЕУ (ДЕУ) у области животне средине. Представници Агенције су га упознали са претходним пројектима реализованим уз подршку ЕУ, садашњим активностима у раду и будућим плановима Агенције. Господин Avignon је истакао да је досадашња сарадња Агенције и Делегације била успешна и да такву сарадњу треба наставити. Посебно је нагласио како је јачање капацитета Агенције неопходно у наредном периоду у оквиру чега ће се наставити консултације у контексту припреме нових пројеката подржаних од стране ДЕУ.